Záznamy o vykonávaní masáží pochádzajú už zo starovekých civilizácií ako Rím, Grécko, Egypt, Japonsko, India, Čína či Mezopotámia. V 60. rokoch 20. storočia sa masáž začala využívať v zdravotníctve. V 70. rokoch významne vzrástol záujem o ňu aj medzi športovcami. Na letných olympijských hrách v roku 1996 už bola športovcom ponúknutá ako súčasť základnej zdravotnej služby.

Klasická masáž (inak nazývaná aj švédska) bola opísaná v roku 1830 Perom Henrikom Lingom. V súčasnosti existuje viac ako sto druhov masáží, pričom jednotlivé techniky sa vzájomne prelínajú.

Masáž môže mať relaxačné, povzbudzujúce, liečebné i kozmetické účinky. Celkovo masáž uvoľňuje a pomáha regenerovať svaly, odstraňuje bolesti a stres a omladzuje pokožku. Podporuje tiež krvný a lymfatický obeh, čím urýchľuje látkový výmenu, napomáha rýchlejšiemu odstraňovaniu škodlivých odpadových látok z organizmu a tiež rýchlejšej regenerácii po preťažení či úraze svalov. Masáže pomáhajú zlepšiť kondíciu celého organizmu a podporujú aj činnosť imunitného systému.